شکیبا باشید...

images-1200x630.jpg

 معرفی بخش قلب و ریه

دستگاه های این بخش به دو قسمت قلبی و ریوی تقسیم می شوند. دستگاه های اکومری و تست ورزش و هولتر نمایش علائم حیاتی قلب و دستگاه EECP در بخش قلب و دستگاه های اسپیرومتری و بادی باکس و تست خواب در قسمت ریه در اختیار مراجعه کنندگان محترم قرار میگیرند.

 

شما را به آشنایی با تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته ی این بخش دعوت میکنیم.

E95دستگاه اکو مری Vivid

اکومری روشی می باشد که به وسیله آن پزشک می تواند ، حفره های قلب شامل دهلیز و بطن، شریان های متصل به قلب (آئورت) و دریچه های قلب را به وضوح مشاهده کند. تفاوت اکومری با  اكو معمولی این است که در این روش کیفیت تصاویر نشان داده شده از قلب، بالاتر بوده و قسمتهایی از قلب و آئورت که در اکوی معمولی قابل دیدن نیست با این روش قابل مشاهده خواهند بود.

دستگاه Vivid E95 جنرال الکتریک پیشرفته ترین دستگاه اکومری این شرکت می باشد که علاوه بر نمایش 3 بعدی قلب و حفره های دهلیزی بطنی، صوت ناشی از فرآیند های قلبی را پخش میکند و علاوه بر حذف محدودیت های فیزیکی جهت ارائه ی بهترین نمای ممکن پزشک را یاری میکند.

هولتر ریتم قلب DMS

این وسیله معمولا یک یا دو روز و در بعضی موارد تا 12روز نیز با فرد همراه است و در این مدت تمام سیکل‌ قلبی فرد را ثبت و ضبط می‌کند. پس از مدت معین، پزشک از طریق اتصال هولتر به کامپیوتر، عملکرد قلب را  تحلیل و بررسی می‌کند تا در صورت مشاهده اختلالاتی در ریتم و سیکل قلبی تشخیص خود را صادر نماید.

انواع ساده‌تر و قدیمی‌تر این دستگاه، معمولا چند سیم دارد که با الکترود که چسبی کوچک به انداره یک سکه می‌باشد، به قسمتهای مختلف سینه متصل می‌شود و دستگاهی نیز به اندازه کمی بزرگ تر از یک تلفن همراه به فرد متصل می‌شود. هولتر قلب DMS اما یک وسیله کوچک به اندازه یک سکه بدون سیم روی سینه فرد متصل می‌‌شود و همان وسیله، بدون نیاز به سیم، ریتم قلب را ثبت می‌کند.

چرا این تست انجام می‌شود؟
وقتی فرد علائمی داشته ‌باشد که ممکن است ناشی از اختلالات در تعداد یا ریتم ضربان قلب باشد و در نوار قلب ساده، علت آن دیده نشود، ممکن است هولتر ریتم درخواست شود تا در بازه زمانی بیشتری، ضربان و ریتم قلب کنترل‌شود. این علائم شامل این موارد هستند:

1-تپش قلب

2-سرگیجه

3-حمله سنکوپ یا غش

4-سکته‌های مغزی و مشکلات دیگر مغزی که ممکن است ناشی از مشکلات قلبی باشد و بیمار توسط متخصص مغز و اعصاب برای بررسی ریتم ارجاع می‌شود

مزایای  این دستگاه

1-نسل جدید رکوردر های مانیتورینگ ECG بدون نیاز به باطری و کابل بیمار

2-ضد آب

3-ضبط ۲ و ۳ کانال سیگنال ECG تا 12 روز

4-امکان استفاده برای نوزادات زیر ۱۰ کیلوگرم

5-قابلیت تشخیص Pacemarker

6-قابلیت استفاده برای بیماران دارای Pacemarker

7-دارای استاندارد FDA

8-سهولت استفاده نسبت به دستگاه های دیگر برای هم برای اپراتور و هم برای بیمار با مطلوب ترین سازگاری تماس با بدن

تست ورزش (Stress Test System)

سیستم تست ورزش قلبی  (Stress Test System)مجموعه ای متشکل از قسمتهای سخت افزاری و نرم افزاری می باشد که به جهت تشخیص و اندازه گیری میزان تغییرات و آنالیز سیگنال قلب بیماران قلبی و عروقی مورد استفاده قرار می گیرد . این سیستم عمدتاً جهت تعیین علت درد قفسۀ سینه، ظرفیت و توانمندی قلب و  تعیین اختلالات ریتم قلب به کار می‌رود. البته ممکن است دلایل دیگری هم وجود داشته باشد که پزشک انجام این تست را درخواست نماید.

این اقدام تشخیصی در واقع نشان دهندۀ واکنش قلب نسبت به افزایش نیاز بدن به اکسیژن می‌باشد. معمولاً این اقدام تشخیصی تا زمانی‌ که ضربان قلب به تعداد مورد نظر افزایش یابد، ادامه پیدا می‌کند ، مگر این‌که عوارضی از قبیل درد قفسۀ سینه یا افزایش بسیار زیاد فشارخون رخ دهد که در این صورت تست متوقف می‌شود. پس از انجام ورزش وضعیت بیمار ۱۰ تا ۱۵ دقیقه یا تا زمانی‌ که ضربان قلب به میزان اولیه برگردد کنترل می‌شود.

از قابلیت های منحصر به فرد سیستم تست ورزش ساخت شرکت اوسینا می توان به نویز بسیار کم در زمان دویدن بیمار روی تردمیل ، قابلیت تحمل وزن تا 200 کیلوگرم ، حفظ و ذخیره تمامی اطلاعات بیماران و سیگنال  ECGآنها ، قابلیت اتصال به ماژول فشار سنج اتوماتیک Stress NIBP ، مدیریت سوابق بیماران را انجام میدهد.

دستگاه EECP

یک پروسه غیر تهاجمی مورد تائید سازمان غذا و داروی ایالات متحده امریکا (FDA)است که می تواند باعث کاهش و حتی از بین بردن علائم آنژین صدری ، آنفارکتوس مایوکارد ، شوک قلبی و نارسایی احتقاني قلب (CHF) شود.

EECP درمانی مسیرهای جدیدی با گسترش شبکه هایی از رگ های خونی جانبی و بسیار کوچک در اطراف مسیر های مسدود شده قلب به وجود می آورد و باعث افزایش میزان جریان خون به سمت ماهیچه های قلب می شود.

EECPدرمانی به صورت بالینی تست شده و به عنوان روش سرپایی معالجه جایگزین درمانهای تهاجمی مانند آنژیوپلاستی و CABG به اثبات رسیده است.

تکنیک استفاده از EECP شامل باد شدن و خالی شدن کاف های دور پاها و لگن بیمارمی شود.بدین ترتیب که یک کامپیوتر برای باد کردن و خالی کردن کاف ها بر اساس ریتم قلب بیمار برنامه ریزی و با الکتروکاردیوگرام زمان بندی شده است. در دیاستول آغازین کاف ها از پایین به بالا به صورت متوالی پر شده و در دیاستول پایانی به صورت همزمان تخلیه می شوند.

تاثیری که فشار متناوب به وجود می آورد باعث افزایش فشار دیاستولیک شریان آئورتی ، افزایش بازگشت سیاهرگی و تخلیه سیستولی می شود که در نتیجه موجب افزایش خروجی قلب و پر شدن عروق کرونری می گردد.

دستاورد های درمان با EECP:

1-باعث افزایش توان ورزشی می شود

2-کیفیت زندگی را افزایش می دهد

3-ایجاد مویرگ های جانبی در بافت قلب

4-کاهش نیاز به داروهای قلبی

5-بي خطر – بدون درد – بدون عوارض جانبی – مقرون به صرفه

6-در اختلالات جنسي موثر مي باشد.

دستگاه تست خواب Philips

تست خواب یا پلی سومنوگرافی نوعی آزمایش خواب می باشد که فرد شب هنگام به آزمایشگاه خواب مراجعه می کند و تا صبح تحت آزمایش قرار میگیرد. آزمایشگاه خواب، اتاقهایی هستند که در هتل ها توسط مراکز درمانی کرایه می شوند یا خود بیماراستان ها طوری اتاق را طراحی می کنند که شباهت به اتاق خواب داشته باشد تا شرایط خواب خانه را برای فرد تداعی کند. این اتاق ها باید مجهز به تخت راحت، دستشویی باشد. بیمار شب هنگام به مرکز تست خواب مراجعه می کند و باید داروهای خود را مصرف کرده باشد.

دو کمربند روی شکم و سینه برای مشخص کردن حرکات تنفسی شکم و سینه و ریتم و هماهنگی آنها نصب می شود تا در صورت توقف تلاش تنفسی، آن را نمایش دهند. سنسورهایی روی عضلات چانه برای اندازه گیری میزان تن عضلانی حین خواب نصب می شود. همچنین سنسورهایی روی دست و پا برای اندازه گیری میزان حرکت این عضلات در حین خواب نصب می شود. اینگونه دستگاهها به گونه ای طراحی شده است که بیمار را اذیت نمی کند تا خواب طبیعی داشته باشد .

تکنسین تا صبح، خواب و فعالیت های مغزی را با استفاده از نوار مغزی ثبت می کند که در واقع تشخیص مراحل خواب و میزان عبور و مرور هوای تنفسی از روی حرکات شکم و سینه ثبت می شود. میزان افت ، اشباع اکسیژن شریانی و عبور و مرور هوا از مجاری تنفسی ثبت می شود . این تست برای تشخیص انواع اختلالات خواب بسیار دقیق می باشد . در برخی موارد تست دارای دو بخش می باشد . در نیمه اول تست وضعیت طبیعی بیمار اندازه گیری می شود و در نیمه دوم، به کمک دستگاه CPAPهوا را با فشار وارد مجاری تنفسی می کند که برای تعیین فشار مناسب با وقفه تنفسی هر بیمار استفاده می شود .

بدین صورت که دستگاه به بیمار متصل شده و فشاری از طریق آن به بیمار وارد می شود . این فشار ها افزایش داده می شود تا متوجه شوند که در کدام فشار شاهد وقفه های تنفسی نیستند که در واقع این فشار مرجعی برای تعیین فشار دستگاهی است که بیمار می خواهد در منزل استفاده کند . در صورت تشخیص وقفه های تنفسی انسدادی در این بیماران با توجه به وضعیت و شرایط آنها دستگاه دمنده با فشار مثبت (CPAP)به آنها داده می شود که یا خریداری کنند یا توسط سازمان های بیمه گر در اختیار بیماران در دنیا قرار می گیرد .

بیمار موظف است هر شب این دستگاه را تا صبح استفاده کند . این روش ساده ای می باشد و فقط بیماران باید به آن عادت کنند . اگر وقفه های تنفسی در خواب ادامه پیدا کند خطر مرگ را برای فرد به همراه دارد . در حالی که روش درمان ساده می باشد و افرادی که از خرخر یا وقفه های تنفسی حین خواب شکایت دارند باید به مراکز درمانی برای تشخیص و درمان اختلال خواب مراجعه کنند .

دستگاه بادی باکس

دستگاه بادی باکس دستگاهی است که بوسیله آن حجم هایی از ریه شامل حجم کل ریه (TLC) و هوای باقیمانده در ریه (Volume Residual) ارزیابی میشود که با تست تنفس یا اسپیرومتری قابل سنجش نیست.

همچنین این دستگاه می تواند مقاومت مجاری هوایی  (RAW)  را اندازه گیری نماید و بنابراین کمک تشخیصی بسیار مناسبی در خصوص برخی بیماریهای ریوی خواهد بود.

مبنای محاسبه حجم های پنهان ریه استفاده از قانون بویل و رابطه حجم و فشار گاز میباشد.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.
راه های ارتباطی


تلفن : 36510020-031

ایمیل : info@shohadaclinic.ir

آدرس : سپاهانشهر – بلوار شاهد – چهاراه قائم – ابتدای نظام
خبرنامه


برای اطلاع از آخرین اخبار در خبرنامه درمانگاه شهدا عضو شوید


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به درمانگاه شهدا میباشد.