شکیبا باشید...

كلينيك گوش و حلق و بيني

IMG_0402-1200x900.jpg

متخصص شنوایی شرح حال مختصری از وضعیت سلامتی شما را قبل از انجام آزمایش جویا می شود. جهت تعیین این موضوع که آیا فردی از مشکلات شنوایی رنج می برد یا خیر، متخصص شنوایی معمولاً با جویاشدن تاریخچه بیماری های فردی شروع میکند. از آنجا که مشکلات شنوایی دلایل متعددی می تواند داشته باشند، متخصص باید اطمینان حاصل کند که آیا زمینه ی وراثتی یا ژنتیکی برای مشکلات شنوایی یا عوارض رخ داده از نوع اکتسابی هستند. کاهش شنوایی می تواند ناشی از سرما خوردگی شدید، حساسیت ها یا دیگر بیماری های شایع باشند که در این صورت احتیاج به درمانی متفاوت با درمان دیگر انواع مشکلات شنوایی خواهند داشت.

هدف از انجام آزمون شنوایی سنجی نه تنها تعیین این است که آیا فرد به افت شنوایی دچار شده است یا خیر، بلکه این آزمون باید شدت و نوع مشکل کم شنوایی را نیز مشخص کند و راهکار درمانی مناسب را تعیین کن. غالب تست های شنوایی سنجی احتیاج به حضور فرد در اتاقی ساکت و ضد صوت دارد که در آن هدفون و گوش گیرهای مخصوصی در دسترس افراد قرار میگیرد.

این هدفون ها غالبا به یک دستگاه ادیومتری متصل هستند. اتاق ضد صوت به گونه ی خاصی طراحی شده است تا اصوات مزاحمتی که میتوانند باعث تغییر نتایج آزمون شنوایی سنجی شوند را حذف کند. این اصوات می توانند به عنوان مثال صدای دستگاه تهویه هوا یا گرمایش و یا سرمای یا صداهای معمولی محیط های اداری باشند.

اتاقکی که جهت انجام آزمون شنوایی سنجی در نظر گرفته می شود عموماً به بلندگو های مخصوصی جهت انجام تست های شنوایی سنجی بر روی نوزادان، کودکان خرد سال و افرادی که از سمعک یا ایمپلنت حلزونی شنوایی استفاده میکنند، مجهز است. آزمون میدان صوتی (Sound Field) که در این اتاق انجام می شود، نیاز به نشستن سوژه آزمایش در مرکز اتاق آکوستیکی دارد.

شنوایی سنجی با توان خالص

هنگامی که سوژه آزمایش در اتاق مخصوص قرار گرفت، از او خواسته خواهد شد که به صدا های مختلفی گوش دهد. آزمایش به گونه ای طراحی شده است که اصواتی که توسط سوژه آزمایش به سختی شنیده می شودند ، مشخص شوند. این بخش از آزمون شنوایی سنجی معمولاً با نام شنوایی سنجی تون خالص (Pure Tone Audiometry- PTA) شناخته میشود. در حالتی که فرد در مورد آزمایش شک داشته باشد که صدایی شنیده است یا خیر ، باید این موضوع را به متخصص شنوایی اطلاع دهد. در صورتی که این اتافاق به دفعات زیاد رخ دهد، متخصص شنوایی این نکته را به فرد متذکر خواهد شد. این بخش از آزمون به متخصص شنوایی سنجی امکان می دهد تا مشخص کند چه اصواتی با چه فرکانس هایی بیشتر باعث بروز مشکل می شوند

شنوايي سنجي گفتاري

شنوایی سنجی گفتاری (Speech Audiometry) نیز نوع دیگری از آزمون های طراحی شده به منظور شنجش شنوایی افراد است. این آزمون برخلاف شنوایی سنجی اصوات خالص ، از صدای صحبت کردن به صورت ضبط شده یا زنده استفاده می کند. بخش گفتاری این آزمون ابتدا آستانه شنوایی سوژه برای گفتار را مشخص میکند ، سپس مشخص میکند که فرد چه مقدار توانایی درک و تکرار کلماتی که با صدای بالاتر از صدای آستانه قرائت می شوند را دارد. گاهی ممکن است متخصصیت از اصوات گفتاری برای تعیین راحت ترین سطح شنوایی و بالاترین مرز راحتیدر شنیدار گفتار نیز استفاده مکنند.

دستگاه REM چیست؟

Real Ear Measurement = REM و به معنای اندازه گیری گوش واقعی است. که در واقع یک تست کوتاه می‌باشد که با سمعک روی گوش انجام می‌شود و این اطمینان را حاصل می‌کند که سمعک میزان مورد نیاز صدا را به پرده‌ی گوش میرساند.

نحوه‌ی انجام تست: درمانگر شما سمعک تنظیم شده‌ی شما را به همراه یک پروب بسیار کوچک که دقیقا رو به روی پرده ‌ی گوش قرار می‌گیرد، روی گوش شما می‌گذارد. این پروب میزان صدا را در سطح پرده‌ی گوش اندازه گیری می‌کند و این اطمینان را ایجاد می‌کند که سمعک بهره‌ی مناسب را در هر فرکانس فراهم می‌آورد یا خیر

کاربرد دستگاه REM : به طور خلاصه REMبه تنظیم دقیقتر سمعک کمک می‌کند. فرض کنید تست شنوایی شما به طور دقیق انجام شده باشد و آستانه‌های دقیقی به دست آمده باشد. و سمعک طبق آستانه های شما و با توجه به معیارهای جهانی و علمی تنظیم شده باشد، اما با این وجود بسیاری از افراد متمایلند که تغییراتی در تنظیم سمعکشان به وجود بیاید و در واقع سمعک آنها در بعضی از فرکانسها، علی رغم تنظیم متناسب با آستانه‌های همان فرد، بهره مناسب را نمی‌دهد و باعث نارضایتی بیمار می‌شود. علت چیست؟ جواب این سوال را باید در این واقعیت جست و جو کرد که هر کانال گوش منفرد شکل، قطر، رزونانس و طول متفاوت دارد. زمانی که از سمعک میزان صدای خاصی بیرون می‌آید، لزوما بدین معنی نیست که همان میزان صدا به پرده ی گوش برسد. برای مثال اگر شما خم شدیدی در کانال گوش خود داشته باشید همین باعث کاهش شدید شدت صدا در حین عبور از کانال گوش و قبل از شنیده شدن، می‌شود. در اینجا نرم افزار سمعک نشان می‌دهد که صدای کافی و در حد نیاز شما از سمعک خارج می‌شود اما آنچه شما می‌شنوید متفاوت است و درواقع نرم افزار تنظیم سمعک به تنهایی نمی‌تواند نشان دهد که چه میزان صدا به تنهایی به پرده‌ی گوش شما می‌رسد.( که این کار با دستگاه REM بررسی و تنظیم می‌شود.)

اکنون این مسئله را به شیوه‌ی دیگری عنوان می‌کنیم :
دو لوله با قطر و طول متفاوت درنظر بگیرید که از یک سمت آنها یک ویدیو مشابه در حال پخش می‌باشد. یک بار از سمت دیگر لوله‌ی شماره‌ی یک به صدا گوش دهید و بار دیگر همین کار را با لوله‌ی شماره‌ی دو انجام دهید، متوجه خواهید شد که صدا را با سطوح شدت متفاوت خواهید شنید. همین اتفاق برای مواقعی که سمعک گذاشته‌اید رخ می‌دهد و صدایی متفاوت از خروجی سمعک ( که توسط نرم افزار تنظیم می‌شود) به پرده ‌ی گوش می‌رسد. در واقع این وظیفه‌ی دستگاه REM می‌باشد که با کمک آن از میزان صدایی که به پرده‌ی گوش می‌رسد اطمینان حاصل کرد. پس از آنکه اندازه گیری گوش واقعی تمام شد، میزان صدایی که در هر فرکانس به پرده‌ی گوش می‌رسد در قالب یک گراف ثبت می‌شود و حالا درمانگر شما با توجه به میزان بهره‌ای که الگوریتم تنظیمی در هر فرکانس پیشنهاد می‌دهد، تنظیم دقیقتری را انجام می‌دهد تا میزان صدای رسیده به پرده‌ی گوش شما متناسب با میزان مطلوب باشد.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.
راه های ارتباطی


تلفن : 36510020-031

ایمیل : info@shohadaclinic.ir

آدرس : سپاهانشهر – بلوار شاهد – چهاراه قائم – ابتدای نظام
خبرنامه


برای اطلاع از آخرین اخبار در خبرنامه درمانگاه شهدا عضو شوید


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به درمانگاه شهدا میباشد.