شکیبا باشید...

آندوسكوپي و كلونوسكوپي

.jpg

اندوسکوپی چیست؟

آندوسکوپی قرار دادن لوله‌ای باریک و بلند مستقیما در بدن است که به‌واسطه‌ی آن امکان مشاهده‌ی ارگان‌ها و بافت‌های داخلی به‌طور دقیق میسر می‌شود. از آندوسکوپی برای انجام کارهای دیگری نظیر عکس‌برداری و جراحی‌های مختصر نیز کمک گرفته می‌شود. آندوسکوپی از روش‌های کم‌تهاجمی جراحی است و از برخی راه‌های ورود به بدن مانند دهان یا مقعد صورت می‌گیرد.

آندوسکوپ های اولیه فقط از چند آینه و عدسی ساخته شده بودند، اما از سی سال پیش، آنها جای خود را به دستگاه های حاوی فیبر نوری دادند که با استفاده از آنها، تصاویر بسیار واضح و روشنی از درون بدن بدست می‌آید.

آندوسکوپ های امروزی، بسیار پیشرفته هستند. آنها دارای دوربین‌های ویدیویی می‌باشند که تصاویر را می‌توان به طور مستقیم از یک مانیتور مشاهده نمود.

آمادگی برای اندوسکوپی

انجام چنین عمل جراحی نیاز به بستری شدن از شب قبل در بیمارستان ندارد. مدت زمان لازم برای چنین عملی فقط ۱ ساعت است. پزشک معالج، قبل از عمل، بیمار را برای جراحی آماده می‌کند. در بسیاری از انواع آندوسکوپی، شخص باید به‌مدت ۱۲ ساعت قبل از عمل چیزی نخورد. البته این مدت زمان بنا به نوع جراحی متفاوت خواهد بود.

 

برای عمل‌هایی که در قسمت روده صورت می‌گیرند، برای شبِ قبل از عمل، داروی لاکساتیو برای پاک‌سازی روده تجویز می‌شود. پزشک قبل از عمل، بیمار را معاینه می‌کند. باید پزشک را در جریان تمام عمل‌های قبلی و داروها (و مکمل ها) قرار داد.

آندوسکوپی در سال‌های اخیر پیشرفت شایانی داشته است. از آندوسکوپ‌های پیشرفته و بهتری نیز در انواع عمل‌ها استفاده می‌شود. آندوسکوپ‌های اصلاح‌شده، در ایجاد جراحت و آسیب نیز بهتر عمل می‌کنند و نمی‌گذارند که بیمار زیاد اذیت بشود. عمل‌های جراحی مختلفی مانند برداشتن کیسه‌ی صفرا، بستن لوله‌های فالوپ، برداشتن تومورها از دستگاه گوارشی یا شُش‌ها در این روزها بسیار ساده و متداول است.

 

لاپاروسکوپ نیز نوعی آندوسکوپ تغییریافته است که برای جراحی‌های کیهول استفاده می‌شود. به چنین نوعی از جراحی، جراحی لاپاروسکوپیک گفته می‌شود. جراحی لاپاروسکوپیک برای برداشتن آپاندیس، هیسترکتومی (برداشتن رحم)، پروستاتکتومی (برداشتن بافت پروستات) به ایجاد برشی کوچک نیاز دارد. به کمک این روش، بیماران خون کمتری در جریان و بعد از عمل ازدست می‌دهند و بیمار نسبت‌به سایر روش‌های جراحی زودتر بهبود پیدا می‌کند.

 

در مرکز درمانی شهدا هم دستگاه آندوسکوپی و هم لاپاروسکوپی موجود می باشد.

دستگاه اندوسکوپی برند Olympus مدل CV-170

لاپراسکوپ Olympus مدل OTV-S300

  • دستگاه Erbe

این دستگاه آخرین ورژن کمپانی Erbe  بوده و با قابلیت های بی نظیر قادر به انجام کارهای زیر می باشد.

  • پولیکتونی
  • کنترل خونریزی های گوارشی
  • کوآکولاسیون به وسیله ی گاز آرگون
  • کات کردن توده های سرطانی
  • درمان بارت های مری
  • ERCP
  • کار گذاری استند های مری

Leave a Reply

Your email address will not be published.
راه های ارتباطی


تلفن : 36510020-031

ایمیل : info@shohadaclinic.ir

آدرس : سپاهانشهر – بلوار شاهد – چهاراه قائم – ابتدای نظام
خبرنامه


برای اطلاع از آخرین اخبار در خبرنامه درمانگاه شهدا عضو شوید


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به درمانگاه شهدا میباشد.