شکیبا باشید...

پولیپ های دستگاه گوارش

-روده.jpg

پولیپ ها توده های خوش خیم(تومورهای غیر سرطانی) هستند که منشا آنها پوشش داخلی روده است.

این توده ها در محل های مختلفی از سیستم گوارشی بوجود می ایند اما اغلب در روده بزرگ مشاهده میگردند.اغلب پولیپ ها شبیه برآمدگی های قارچی کوچک(دارای ساقه و کلاهک ) هستند که اندازه مختلفی داشته و قطر آنها بین نیم تا چند سانتیمتر متغیر است بعضی از پولیپ ها نیز مسطح و بدون پایه (شبیه فرشی از خزه) میباشند.

بسیاری از بیماران پولیپ های متعدد و بی آزاری دارند که در بخش های مختلف روده پراکنده اند.در تحت شرایطی ، متاسفانه بعضی از پولیپ ها میتوانند سرطانی گردند!

پولیپ های روده عموما به سه نوع تقسیم میشوند:

1)پولیپ های هیپر پلاستیک

این نوع از پولیپ ها ، بسیار شایع و کوچک میباشند(با قطر کمتر از نیم سانتیمتر) و عموما بی خطر و خوش خیم بوده، به ندرت سرطانی میگردند.

2)پولیپ های آدنوماتو

این پولیپ ها نیز بسیار شایع و اغلب کوچک هستند (با قطر کمتر از یک سانتیمتر) اما گاهی اوقات بزرگتر میشود.

در موارد اندک، این پولیپ ها سرطانی میگردند.در صورتیکه این پولیپ ها سرطانی شوند ، تغییر در طی چندین سال حاصل میگردد.اغلب سرطان های روده از پولیپی نشات میگیرند که برای مدت 5تا 15 سال در روده وجود داشته است. به عبارتی دیگر اگرچه اغلب این پولیپ ها سرطانی نیستند ولی اکـثر سرطان های روده در محل پولیپ آدنومایی بزرگی ظاهر میشوند که برای چندین سال در روده وجود داشته و تحت تحریکات شیمیایی محیط داخلی روده بوده است!

گفته میشود که پولیپ آدنومائی تقریبا محرک تمامی سرطان هاای روده است. اگرچه اغلب پولیپ های آدنومائی هرگز سرطانی نمیشوند، با توجه به اینکه پزشک با نمایان شدن پولیپ روده نمیتواند درمورد نوع بافت نظر قطعی بدهد ،عموما در طول کولونوسکوپی تمامی پولیپ ها را خارج میسازد.

3)سندرم های پولیپوزیز

سندرم های پولیپوزی گروهی از بیماری های ارثی به حساب می آیند. این سندرم ها بسیار نادر بوده و در جوانان مشاهده میشوند و اغلب باعث ایجاد تعداد زیادی پولیپ روده میگردند که متاسفانه احتمال سرطانی شدن آنها زیاد است(ماند سندرم گاردنر، سندرم پوتز جگرف سندرم پولیپوز جوانان و….)

علائم

اگرچه 95%از پولیپ های رودهباعث بوجود آمدن هیچ علامت یا نشانه ای نمیشوند، خونریزی می تواند از شایع ترین علائم وجود پولیپ در روده باشد.خونریزی پولیپ باعث ظاهر شدن مقدار کمی خون در مدفوع می شود. گاهی از اوقات ، زمانی که خونریزی قابل توجه است، مدفوع سیاه،قرمز تیره یا قرمز روشن به نظر میرسد. امکان دارد که بعضی از افراد علائم زیر را هم ، مشاهده کنند:

خونریزی از مقعد: نشانگر وجود پولیپ روده ، سرطان روده یا بیماری های دیگری مثل بواسیر یا زخم های خفیف (مانند فیشر) در ناحیه مقعد است.

-تغییر رنگ مدفوع:خون به صورت رگه های قرمز در مدفوع ظاهر شده یا مدفوع را تیره میکند.تغیر در رنگ مدفوع همچنین ناشی از غذا ، دارو و مکمل ها میباشد.

-تغییر در اجابت مزاج(دفع مدفوع):اسهال یا یبوستی که بیش از یک هفته طول میکشد ، میتواند نشان دهنده وجود یک پولیپ روده بزرگ باشد. تعدادی از بیماریهای غیر سرطانی دیگر نیز هستند که میتوانند باعث این نوع تغییر بشوند.

-درد،تهوع یا استفراغ:یک پولیپ بزرگ روده تا اندازه ای روده فرد را مسدود کرده و باعث بروز دل درد، تهوع و استفراغ میشود.

-بروز کم خونی ناشی از فقر آهن: خونریزی از پولیپ روده در طول زمان و اغلب به تدریج اتفاق می افتد،بدون اینکه خونی در مدفوع قابل مشاهده باشد .نتیجه خونریزی مزمن در دراز مدت،بروز کم خونی با آثاری از تنگی نفس و خستگی زودرس در فرد مبتلا است.

علت

سلول های سالم به شکلی منظم رشد پیدا کرده و تقسیم میشوند.جهش در ژن های مشخص باعث میشود که سلول ها به تقسیم شدن مداوم و بی رویه ادامه دهند، حتی وقتی که نیازی به تولید سلول های جدید نیست.این رشد نا منظم باعث شکل گیری پولیپ روده میشود.پولیپ ها در هر ناحیه ای از روده بزرگ (به ویژه انتهای آن)می توانند به وجود بیایند و به طور کلی ،هرچه پولیپ بزرگتر باشد ، خطر و احتمال سرطانی شدن ان بیشتر میگردد.

شکل گیری پولیپ در روده در افراد20ساله بسیار نادر است، درحالی که تخمین زده میشود احتمالا 25%از افراد 60ساله (حتی بدون داشتن عوامل خطر خاصی )استعداد ابتلا به پولیپ روده را دارند. علت دقیق ظهور پولیپ روده هنوز مشخص نیست . گروهی از متخصصین بر این باورند که مصرف رژیم غذایی کم فیبر و پر چرب ، زمینه را برای شکل گیری پولیپ مهیا میکند. همچنین مسائل ژنتیکی نیز در بوجود آمدن پولیپ میتوتنند ناثیر گذار باشند.

آزمایشات غربالگری نقش مهمی رادر تشخیص پولیپ روده قبل از سرطان شدن انها ایفا میکنند. این آزمایشات همچنین برای پیدا کردن سرطان روده بزرگ در سطوح اولیه و زمانی که احتمال بهبودی زیاد است،موثر میباشند. روشهای غربالگری شامل موارد زیر هستند:

-کولونوسکوپی:بهترین ازمایش برای تشخیص پولیپ ها و سرطان روده است . در صورت پیدا شدن پولیپ ،پزشک فورا آن را خارج میسازد و یا جهت بررسی بیشتر آزمایشگاهی ( از نظر پاتولوژیکی) ازآنها نمونه برداری میکنند.

-سیگموئیدسکوپی انعطاف پذیر:در این آزمایش یک لوله چراغ دار باریک وارد مقعد میشود تا مقعد و یک سوم پایانی روده بزرگ (سیگموئید)را معاینه کند . در صورت پیدا شدن پولیپ روده بزرگ، برای خارج ساختن آن به کولونوسکوپی نیاز است.

روش های دیگر شامل رادیوگرافی با ماده حاجب (باریم انما) و سی تی اسکن به روش خاص میباشد.

پیشگیری

شما میتوانید با انجام آزمایش های غربالگری منظم فخطر پولیپ روده و سرطان روده بزرگ راتا حدود زیادی کاهش دهید. تغیرات مشخص در سبک زندگی نیز موثر است که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

-به مقدار زیاد از میوه و سبزیجات و غلات مصرف کنید.

-مصرف چربی ها فگوشت قرمز(بویژه به شکل سرخ شده) و فست فود را کاهش دهید.

-از مصرف دخانیات پرهیز نمائید.

-ورزش کرده و با فعالیت بدنی،وزن خود را متعادل نگه دارید.

-در مورد میزان کلسیم بدن خود با پزشک مشورت کنید مطالعات نشان میدهد که افزایش مصرف کلسیم در جلوگیری از ابتلا به پولیپ آدنومای رروده موثر است اما مشخص نیست که ایا کلسیم از فرد در برابر ابتلا به سرطان نیز ، نقش محافظت کننده ای ایفا میکند یا خیر؟

-در مورد مصرف آسپرین با پزشک کنید. مصرف منظم آسپرین باعث کاهش احتمال بوجود آمدن پولیپ روده میشود. اما مصرف آسپرین باعث افزایش خطر خونریزی معده و روده میگردد،بنابراین تحت مشورت پزشک آسپرین را مصرف کنید.

-در صورتیکه در معرض ابتلا به  پولیپ روده هستید ، روشهای درمانی موجود را در نظر بگیرید . اگر یکی از اعضای خانواده شما سابقه ابتلا به پولیپ روده را دارد ، خطر ابتلا در شما2برابر میشود!پس مشاور ژنتیکی انجام داده ، چنانچه تشخیص داده شود اختلال ارثی دارید که باعث بوجود آمدن پولیپ روده میشود، باید از اوایل جوانی به صورت منظم و سالیانه تست های مدفوع (خون مخفی) و در صورت نیاز کولونوسکوپی را انجام بدهید.

درمان

احتمالا پزشک در طول معاینه روده ، تمامی پولیپ هایی را که پیدا میکند خارج میسازد. سایر روش ها عبارتند از:

جراحی پولیپ های بسیار بزرگ ، برداشتن و خارج سازی بخش گرفتار شده روده(در صورتی که فرد مبتلا به سندروم ارثی نادری مثل پولیپ آدنوماتوز خانوادگی باشد) معمولا پاتولوژیست باید بافت پولیپ را بررسی میکروسکوپی بکند تا مشخص نماید که آیا پولیپ بدخیم (سرطانی) است یا خیر.

در صورتیکه مبتلا به پولیپ آدنوماتوز یا پولیپ دندانه دار هستید ، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده قرار دارید سطح خطر بستگی به اندازه ، تعداد و مشخصه پولیپ هائی دارد که خارج شده اند . بسته به نظر پزشک معالج، شما به آزمایشات غربالگری بعدی و احتمالا کولونوسکوپی نیاز خواهید داشت.

طب سنتی

گرچه هیچ روش درمانی برای پولیپ های روده وجود ندارد اما میتوان اقداماتی برای جلوگیری از بوجود آمدن آنها انجام داد که شامل موارد زیر میباشد:

وزن رادر حد متناسب و متعادل حفظ کنید . سیگار نکشید.از رژیم غذایی سالم و طبیعی تبعیت کرده ، ورزش نمائید و از هرگونه استرسی پرهیز کنید. با وجود اینکه انجام این کارها خطر ابتلا به پولیپ روده را کاهش میدهد، از بوجود آمدن آنها جلوگیری نمیکند.این روش هایخود مراقبتی نباید جایگزینی برای آزمایش های غربالگری منظم روده باسند بویژه اگرشما بیش از 50سال سن داشته و در معرض ابتلا به سرطان و پولیپ روده بوده باشید!

با مصرف مواد غذایی مناسب (مانند لیست زیر) بصورت طبیعی به خودتان کمک نموده و از ابتلا به پولیپ روده جلوگیری کنید:

 

1.کلم بروکلی

بروکلی بهترین منبع طبیعی سولفورافن است. تحقیقات نشان میدهد که این نوع کلم از بوجود امدن پولیپ در بدن حیوانات جلوگیری میکند. سولفورافن نه تنها رشد پولیپ ها کند میسازد بلکه روند خود تخریبی سلولهای مضر (بویژه نابودی انتخابی سلولهای بد خیم) را تحریک میکند(مرگ برنامه ریزی شده سلولی یا فرآیند آپوپتوز) گل گلم بروکلی را میتوان به صورت خام خورده و یا جزئی بخارپز نمود تا ویژگی های ضد پولیپی آن افزایش پیدا کنند.

  1. فلفل قرمز

فلفل های قرمز حاوی کاروتنوئیدهای زیادی از قبیل کاروتن و مواد مفیدی نظیر فولات و ان-استیل سیستئین هستند که به کاهش خطر ابتلا  به سرطان روده کمک میکنند.در هنگام خرید فلفل ، انواعی را خریداری کنید که به صورت ارگانیک رشد کرده اند زیرا فلفل هایی  که به شکل سنتی رشد یافته اند در رده اول سبزیجاتی بوده که حاوی سطوح بالایی ازآفت کش ها ، مواد شیمیایی مضر و مواد سرطان زای دیگر میباشند.

3.پیاز

این گیاه چند کاره باعث بهبود سلامتی و کاهش احتمال بوجود آمدن پولیپ روده میشود. پیاز یکی از بهترین منابع طبیعی کوئرستین بوده که نوعی بیوفلاوونوئید میباشد و در پیشگیری و کنترل شکل گیری پولیپ روده بسیار موثر است(بدلیل غده زیرزمینی بودن حاوی کمترین میزان آفت کش و مواد شیمیایی سرطان زا میباشد).

4.زردچوبه

زردچوبه ادویه است که در سالیان اخیر ،طب مدرن توجه بیشتری به این گیاه فوق العاده (از خانواده زنجبیل ها )نشان داده است. مطالعات نشان میدهند که زرد چوبه بدلیل داشتن ماده ضد التهابی کورکومین ، به پیشگری از ابتلا به پولیپ روده کمک بسیاری میکند .

5.اسفناج

ارزش های غذایی اسفناج ، آن را به یک غذای سالم و یک سبزی مهم برای هر کسی که در مورد بوجود آمدن پولیپ روده نگران است، تبدیل نموده و یکی از بهترین سبزیجات برای کل دستگاه گوارش است که در پاک سازی و باسازی آن نقش بسیار موثری دارد. یکی از ترکیبات موثر برای بهبودی سلامتی که در اسفناج وجود دارد منیزیم است که به همرا فیبر گیاهی زیاد ، برای داشتن اجابت مزاج نرمال ، بسیار ضروری است.

6.سیر

از زمان های قدیم سیر بعنوان درمانی برای بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است. تحقیقات نشان میدهند که سیر در بهبود وضعیت قلب و عروق بسیار موثر است . همچنین مصرف سیر به شکل منظم به کاهش ابتلا به سرطان روده و بوجود آمدن پولیپ روده کمک میکند . اغلب اثرات مفید سیر برای بهبود سلامتی به ترکیبی به نام آلیسین مرتبط است که طعم و مزه متمایز سیر به خاطر وجود آن است برای اینکه بطور کامل از اثرات مفید سیر برای بهبود سلامتی بهره مند شوید ، قبل از خوردن و یا پختن سیر، به مدت ده دقیقه به سیر خرد شده دست نزنید تا پس از خرد شدن ، زمان کافی برای تشکیل آلسیندر قطعات سیر وجود داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 راه های ارتباطی


تلفن : 36510020-031

ایمیل : info@shohadaclinic.ir

آدرس : سپاهانشهر – بلوار شاهد – چهاراه قائم – ابتدای نظام
خبرنامه


برای اطلاع از آخرین اخبار در خبرنامه درمانگاه شهدا عضو شوید


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به درمانگاه شهدا میباشد.