شکیبا باشید...

استئوآرتریت(آرتروز) زانو

2فيزيو.jpg

استئوآرتریت(آرتروز) زانو

آرتروز، یکی از شایعترین انواع بیماریهای مفصلی میباشد که درآن غضروف مفصلی تخریب شده و منجر به بروز درد، تورم، خشکی صبحگاهی و محدودیت حرکتی می گردد. راه تشخیص قطعی این عارضه از طریق تصویربرداری رادیولوژی (X-Ray) میباشد. به دلیل نقش منحصر بفرد مفصل زانو در استقلال فردی و جابجایی افراد، ابتلا به آرتروز میتواند جنبه های مختلف زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده و کیفیت زندگی افراد را کاهش دهد.

عواملی همچون سن، اضافه وزن، آسیب به مفصل، سابقه فامیلی، بیماریهای مادرزادی( ناهنجاری های اسکلتی) و جنسیت در ابتلا به این بیماری تاثیر گذار هستند.

نکته بسیار مهم و قابل توجه در این بیماری؛ ماهیت پیشرونده آن است که در صورت عدم پیگیری و توجه می تواند میزان ناتوانی افراد را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.

از آنجایی که تغذیه غضروف مفصلی از راه هایی به غیر از خون رسانی مستقیم عروقی انجام میگیرد، ترمیم غضروف تخریب شده امری محال به نظر می رسد.

طبق آخرین مطالعات انجام شده و دستور العمل های بالینی، اختلاف نظرهای بسیاری درباره انواع راه های درمانی آرتروز زانو وجود دارد که نشان دهنده پیچیدگی و اهمیت توجه به این عارضه میباشد. اما آنچه که دانشمندان به طور مشترک برآن تاکید دارند: اصلاح سبک زندگی، انجام حرکات درمانی تقویتی و انجام تمرینات هوازی زیر نظر متخصص فیزیوتراپی میباشد.

اصلاح سبک زندگی:

یکی از مهمترین نکات در درمان و مدیریت آرتروز زانو، کنترل وزن میباشد. با افزایش وزن فشار وارده به زانو ها در وضعیت های مختلف تا چندین برابر افزایش پیدا کرده و روند تخریب غضروف مفصلی را سرعت میبخشد. لذا حفظ وزن در محدوه نرمال شاخص توده بدنی( BMI) برای همه افراد در همه سنین توصیه میگردد.

از موارد مهم دیگر در تغییر و اصلاح سبک زندگی، پرهیز از قرار دادن زانوها در وضعیت هایی است که فشار را برروی قسمتها و اجزای مختلف زانو به طور قابل توجهی افزایش میدهد. به طور مثال وضعیت چمباتمه زدن، پایین رفتن از پله و بالا رفتن از پله به ترتیب از حرکتهایی هستند که فشار وارده به زانو ها را چندین برابر (گاها تا 7 برابر) افزایش میدهند.

انجام حرکات درمانی تقویتی:

برای شرایطی که افراد ناگزیر در موقعیتی قرار میگیرند که احتمالا فشار وارده به زانو ها بیش از حالت طیعی است، تقویت عضلات میتواند تا حد زیادی با حمایت از مفاصل از آسیب بیش از حد جلوگیری نماید. در این بخش تاکید ما بر حرکات درمانی است چراکه در افراد مبتلا به آرتروز زانو، درواقع ما با یک بیماری مواجه هستیم و شرایط حرکات تقویتی به طور کلی با افراد سالم متفاوت است و حرکات تقویتی که برای افراد سالم تجویز میشود میتواند در افراد مبتلا به آرتروز باعث وخامت اوضاع گردد. در صورت ابتلا به آرتروز زانو، با مراجعه به نزدیکترین کلینیک فیزیوتراپی نزدیک محل زندگی خود ضمن دریافت مشاوره و انجام معاینات دقیق، میتوانید از فیزیوتراپیست خود بخواهید نسخه حرکات درمانی در منزل را تجویز نموده و بصورت دوره ای تحت نظر قرار بگیرید.

انجام تمرینات هوازی:

تمرینات هوازی یکی دیگر از راه های مدیریت و درمان آرتروز زانو میباشد که در صورت رعایت شرایط مناسب میتواند از طریق افزایش گردش خون و دیگر آثار فیزیولوژیک، نقش بسزایی در جلوگیری از تخریب قسمتهای سالم غضروف داشته باشد و شرایط کلی عملکرد افراد مبتلا را بهبود بخشد.

 

گردآوری: فیزیوتراپیست میلاد عطائیان

فیزیوتراپیست تخصصی اختلالات اسکلتی- عضلانی

سوپروایزر بخش فیزیوتراپی و توانبخشی

منابع:

www.myoclinic.com

www.racgp.org.au

www.thekneejournal.com

 

کلینیک فیزیوتراپی درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی شهدا(سپاهان شهر) با بهره گیری از امکانات بروز و حضور متخصصین این حوزه آمادگی دارد تا ضمن ارائه مشاوره به همشهریان عزیز، شرایط درمانی منحصر بفرد، بر پایه آخرین متد درمانی روز دنیا را  در محیطی مجهز و آرام به عزیزان همشهری ارائه نماید.


Leave a Reply

Your email address will not be published.
راه های ارتباطی


تلفن : 36510020-031

ایمیل : info@shohadaclinic.ir

آدرس : سپاهانشهر – بلوار شاهد – چهاراه قائم – ابتدای نظام
خبرنامه


برای اطلاع از آخرین اخبار در خبرنامه درمانگاه شهدا عضو شوید


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به درمانگاه شهدا میباشد.